Karibuni kwenye Blogu Rasmi ya Serikali ya Jamhuri ya Muungano wa Tanzania. Huu ni Uwanja wa Wananchi Kupata Taarifa Mbalimbali za Serikali na Masuala Mengine ya Kijamii, Kisiasa, na Kiuchumi. Blogu hii inaratibiwa na Ofisi ya Msemaji Mkuu wa Serikali kupitia Idara ya Habari (MAELEZO).

JKCI Yang’ara Kimataifa Upasuaji wa Moyo kwa Watoto

Katika kuimarisha uhusiano na uboreshaji wa upasuaji wa magonjwa ya moyo ya kuzaliwa nayo kwa watoto Tanzania kupitia Taasisi ya Moyo Jakaya Kikwete (JKCI) imechaguliwa kuwa kituo cha ufuatiliaji na shirika la (International Quality Improvement Collaborative for Congenital  Heart Surgery (IQIC) la nchini Marekani.

Kabla ya kuchagulia kuwa kituo cha mafunzo mwaka jana mwezi wa 12  Shirika la IQIC ambalo linasimamiwa na Hospitali ya kimataifa ya watoto ya Boston nchini Marekani  liliangalia Hospitali ambayo inafanya kazi  zake vizuri katika upasuaji wa moyo kwa watoto na kuomba taarifa ya kazi walizozifanya kwa kipindi cha  miaka miwili iliyopita.

Kutambulika kwake kimataifa na kuwa moja ya vituo 66 kutoka nchi 25 Duniani Taasisi yetu itatumika kutoa elimu katika nchi za Afrika, wataalamu kutoka IQIC watakuja kutoa elimu kwa madaktari wetu pamoja na madaktari wengine wa moyo kwa watoto  wa Afrika.

Kwa upande wa watoto kliniki yetu  kila siku inatoa huduma kwa  wagonjwa 25 hadi 30 na kulaza mgonjwa mmoja hadi wawili . Mwaka jana upasuaji wa kufungua kifua ulifanyika   kwa watoto 182 na bila kufungua kifua kwa watoto 92.  Tangu kuanza kwa mwaka huu wa 2018 jumla ya watoto 82 wamefanyiwa upasuaji wa kufungua kifua na bila kufungua kifua  watoto 26.

Zaidi ya asilimia 75 ya watoto wanaofanyiwa upasuaji ni wale wenye matatizo ya moyo ya kuzaliwa nayo ambayo ni matundu na magonjwa yanayoshambulia milango  ya mishipa mikubwa na midogo ya moyo. Asilimia 25 ni wale ambao walizaliwa salama lakini wameyapata matatizo hayo baada ya kuzaliwa.

Taasisi inaendelea kutoa wito kwa wazazi na walezi wasisahau kupima afya za watoto wao pale watakapoona kuna hali ya tofauti katika ukuaji wa mtoto kwani magonjwa mengi ya moyo yanaanzia utotoni. Mtoto akianza kuuguwa magonjwa ya moyo wazazi wengi wanadhani ni matatizo ya kifua baada ya kumfikisha mtoto Hospitali na kufanyiwa vipimo  ndipo inagundulikwa kuwa mtoto anasumbuliwa na magonjwa ya moyo.

Kwa wamama wajawazito wafanye uchunguzi (Fetal Echocardiography) wa kuangalia kama mtoto aliyeko tumboni anamatatizo ya moyo au la. Kupitia kipimo hiki  mtoto akigundulika kuwa  na tatizo la moyo ataweza kupatiwa  matibabu kwa wakati  na hivyo kuwa na afya njema kama watoto wengine.

Imetolewa na:

Kitengo cha Uhusiano

Taasisi ya Moyo Jakaya Kikwete

04/07/2018

 

76 thoughts on “JKCI Yang’ara Kimataifa Upasuaji wa Moyo kwa Watoto

  • Pingback: Buy viagra professional

  • Pingback: otc cialis

  • Pingback: cialis 10mg

  • Pingback: canadian cialis

  • Pingback: best place to buy cialis online

  • Pingback: coupon for cialis

  • Pingback: cialis india

  • Pingback: how much is cialis

  • Pingback: viagra 50mg

  • Pingback: pills for ed

  • Pingback: best ed pills online

  • Pingback: ed meds online without doctor prescription

  • Pingback: pharmacy online

  • Pingback: generic cialis

  • Pingback: generic levitra online

  • Pingback: online levitra

  • Pingback: hard rock casino online

  • Pingback: sildenafil online

  • Pingback: best real casino online

  • Pingback: legitimate online slots for money

  • Pingback: payday loans

  • Pingback: pay day loans

  • Pingback: viagra prescription

  • Pingback: best online casino for money

  • Pingback: buy cialis

  • Pingback: cialis 20

  • Pingback: best real money online casinos

  • Pingback: real money online casino mac

  • Pingback: jackpot party casino

  • Pingback: play for real online casino games

  • Pingback: buying cialis online safely

  • October 26, 2020 at 1:21 pm
    Permalink

    A staff restaurant vimax tv manual The plan involved working with three other topcrisis-fighting figures – European Central Bank President MarioDraghi, European Commission President Jose Manuel Barroso andthen president of euro zone finance ministers, Jean-ClaudeJuncker – on a document to be presented to leaders in June 2012.

    Reply
  • October 26, 2020 at 2:53 pm
    Permalink

    Would you like a receipt? buy buspirone online uk The Pistons signed Billups in part to mentor Knight, but have chosen to replace him with Jennings. They’re in a win-now mode, and must figure Jennings gives them a better shot to have success this season than Knight, who hasn’t shown he can be a reliable point guard.

    Reply
  • October 27, 2020 at 4:57 am
    Permalink

    A book of First Class stamps can you take topamax and diamox together Although the legislation introduces regulation to an areathat has until now thrived beyond such scrutiny, it will chieflyrely on countries and their national authorities, in London andelsewhere, for enforcement.

    Reply
  • October 27, 2020 at 8:26 am
    Permalink

    I enjoy travelling extenze alternative “Symptoms of the illness include a sudden onset of vomiting and or diarrhoea. Some people may have a temperature, headache and stomach cramps. The sickness usually abates within one or two days and there are no long-term effects.

    Reply
  • October 27, 2020 at 12:00 pm
    Permalink

    Could I order a new chequebook, please? caravanshop Job openings will increase in the years ahead due to an aging manufacturing workforce. Many workers are rapidly nearing retirement, and no one is there to fill the void they will leave. This demographic reality heralds an outstanding opportunity for young people, with more open jobs in manufacturing than workers who are qualified to fill them.

    Reply
  • January 10, 2021 at 6:45 pm
    Permalink

    Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
    In any case I will be subscribing to your rss feed and I
    hope you write again very soon!

    Reply
  • January 11, 2021 at 7:03 am
    Permalink

    Hi I am so delighted I found your weblog, I really found you by accident,
    while I was searching on Digg for something else, Nonetheless I am here now and
    would just like to say cheers for a marvelous post and a all
    round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t
    have time to read through it all at the moment but I
    have bookmarked it and also included your RSS feeds, so
    when I have time I will be back to read a great deal more,
    Please do keep up the fantastic job.

    Reply
  • January 15, 2021 at 12:49 am
    Permalink

    Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book
    in it or something. I think that you can do with some pics to
    drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog.
    An excellent read. I will certainly be back.

    Reply
  • January 17, 2021 at 11:36 pm
    Permalink

    Excellent site. Lots of helpful information here. I am sending it to
    several friends ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your effort!

    Reply
  • January 18, 2021 at 12:13 am
    Permalink

    Please let me know if you’re looking for a article writer for
    your site. You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
    If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog
    in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.

    Kudos!

    Reply
  • January 21, 2021 at 4:06 pm
    Permalink

    Thanks for sharing your info. I truly appreciate
    your efforts and I will be waiting for your next write ups thank you once again.

    Reply
  • January 21, 2021 at 10:38 pm
    Permalink

    It’s actually a cool and useful piece of info.
    I’m glad that you just shared this helpful info with us.
    Please stay us up to date like this. Thanks for
    sharing.

    Reply
  • January 24, 2021 at 12:57 am
    Permalink

    Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
    I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.

    Any help would be greatly appreciated!

    Reply
  • Pingback: buy cialis philippines

  • January 28, 2021 at 10:42 am
    Permalink

    Please let me know if you’re looking for a author for your
    blog. You have some really great articles and I feel I would
    be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love
    to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
    Please shoot me an email if interested. Regards!

    Reply
  • January 28, 2021 at 7:59 pm
    Permalink

    Ꮋey There. I discovered yօur blog the usage of msn. This is a realⅼy
    smarrtly written article. I’ll make sure to boоkmark it and come back
    to learn more of youг useful information. Thanks fоr the post.
    I will definitely comebаck.

    My web page – Bokep Indo Xxx

    Reply
  • January 29, 2021 at 1:13 am
    Permalink

    I am now not sure the place you’re getting your information, however great topic.

    I needs too spend some time studying more or working out more.
    Thanks for fantastic info I was lookingg for thijs info for my mission.
    webpage

    Reply
  • January 29, 2021 at 10:25 am
    Permalink

    I really like reading through an article that will make men and women think.

    Also, thank you for permitting me to comment!

    Reply
  • Pingback: generic cialis daily pricing

  • January 31, 2021 at 3:14 am
    Permalink

    Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely
    well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.

    Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

    Reply
  • February 3, 2021 at 2:43 pm
    Permalink

    Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post
    is simply cool and i could assume you are an expert on this subject.
    Well with your permission allow me to grab your RSS feed
    to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

    Reply
  • March 27, 2021 at 11:56 pm
    Permalink

    You’ve made some really good points there. I checked
    on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with
    your views on this site.

    Reply
  • May 8, 2021 at 7:33 pm
    Permalink

    I simply could not leave your website before suggesting that I really loved the usual info an individual provide to your visitors?

    Is going to be again frequently to check up on new posts

    Reply
  • May 8, 2021 at 11:33 pm
    Permalink

    Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was a entertainment account it.
    Glance complex to more brought agreeable from you! However, how can we keep up a correspondence?

    Reply
  • May 9, 2021 at 12:19 am
    Permalink

    Hey would you mind letting me know which web host you’re utilizing?
    I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.

    Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price?

    Cheers, I appreciate it!

    Reply
  • May 9, 2021 at 7:23 am
    Permalink

    I was curious if you ever considered changing the
    structure of your site? Its very well written; I love what
    youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
    connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one
    or two pictures. Maybe you could space it out better?

    Reply
  • May 9, 2021 at 12:06 pm
    Permalink

    What a material of un-ambiguity and preserveness of precious
    experience on the topic of unpredicted feelings.

    Reply
  • May 10, 2021 at 2:39 am
    Permalink

    First of all I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
    don’t mind. I was interested to find out how you center
    yourself and clear your thoughts prior to
    writing. I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas
    out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10
    to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any
    recommendations or tips? Many thanks!

    Reply
  • May 10, 2021 at 11:16 am
    Permalink

    What’s up, of course this piece of writing is really pleasant and I have learned lot of things from
    it on the topic of blogging. thanks.

    Reply
  • May 10, 2021 at 12:54 pm
    Permalink

    Do you mind if I quote a few of your articles as long
    as I provide credit and sources back to your website?
    My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would
    certainly benefit from a lot of the information you provide
    here. Please let me know if this ok with you. Thanks!

    Reply
  • May 11, 2021 at 8:46 pm
    Permalink

    It’s not my first time to pay a quick visit this web page, i
    am visiting this web page dailly and obtain good information from here daily.

    Reply
  • May 13, 2021 at 11:32 am
    Permalink

    Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I
    am having problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it.
    Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that
    knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

    Reply
  • May 14, 2021 at 12:54 pm
    Permalink

    Awesome! Its actually awesome article, I have got much clear idea regarding from this piece of writing.

    Reply
  • May 16, 2021 at 6:12 pm
    Permalink

    Howdy terrific blog! Does running a blog similar to this require a large amount of work?
    I’ve absolutely no expertise in coding however I had been hoping to start my own blog in the near future.

    Anyhow, if you have any ideas or tips for new blog owners please share.
    I understand this is off topic however I simply needed to ask.
    Appreciate it!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ev eşyası depolama