Karibuni kwenye Blogu Rasmi ya Serikali ya Jamhuri ya Muungano wa Tanzania. Huu ni Uwanja wa Wananchi Kupata Taarifa Mbalimbali za Serikali na Masuala Mengine ya Kijamii, Kisiasa, na Kiuchumi. Blogu hii inaratibiwa na Ofisi ya Msemaji Mkuu wa Serikali kupitia Idara ya Habari (MAELEZO).

Waziri Mkuu Aupongeza Uongozi wa Benki ya DCB

*Autaka uimarishe kitengo cha elimu kwa umma

Waziri Mkuu Kassim Majaliwa ameupongeza uongozi benki ya DCB kwa kufanikiwa kubadili muundo kutoka benki ya jamii na kuwa ya biashara.

“Benki nyingi za jamii zimekufa baada ya kushidwa kujiendesha lakini ninyi DCB mmeweza kumudu kujiendesha hadi kufikia kuwa benki ya biashara.”

Hata hivyo, Waziri Mkuu ameutaka uongozi wa benki hiyo uimarishe kitengo cha elimu kwa umma ili jamii ifahamu huduma wanazozitoa.

“Nendeni kwa wananchi mkawape elimu juu ya umuhimu wa kufungua akaunti na pia rahisisheni mazingira ya kutolea huduma kwa wateja.”

Waziri Mkuu ameyasema hayo leo (Jumatatu, Mei 6, 2019) alipokutana na uongozi wa benki hiyo ofisini kwake Bungeni jijini Dodoma.

Kadhalika, Waziri Mkuu ameitaka benki hiyo isogeze huduma kwa wananchi hususan maeneo ya pembezoni ambayo bado hayajafikiwa.

Amesema ni muhimu wananchi wakasogezewa huduma za kibenki ili waweze kuhakikishiwa usalama wao pamoja na fedha zao.

Awali, Mkurugenzi Mtendaji wa benki ya DCB, Bw. Godfrey Ndalahwa alisema tangu benki hiyo ianzishwe imefanikiwa kukuza amana za wateja kutoka sh. bilioni mbili mwaka 2002 hadi sh. bilioni 75 Desemba mwaka jana.

“Pia mikopo imeongezeka kutoka sh. bilioni moja mwaka 2002 na kufikia sh. bilioni 90, Desemba 2018, faida ikiwa ni sh. bilioni 17.7 baada ya kodi.”

Mkurugenzi huyo alisema katika kipindi cha miaka 16 ya utendaji wake, benki hiyo imeshatoa gawio la zaidi ya sh. bilioni 11 kwa wanachama wake.

Pia, Mkurugenzi huyo alitumia fursa hiyo kuipongeza Serikali ya Awamu ya Tano inayoongozwa na Rais Dkt. John Magufuli kwa kuboresha maendeleo.

Alisema katika kipindi cha miaka mitatu ya uongozi wake, wameona mabadiliko makubwa katika sekta mbalimbali nchini.

IMETOLEWA NA:

OFISI YA WAZIRI MKUU,

S.L. P. 980,

 41193 – Dodoma,    

JUMATATU, MEI 6, 2019.

 

9 thoughts on “Waziri Mkuu Aupongeza Uongozi wa Benki ya DCB

  • October 26, 2020 at 1:29 pm
    Permalink

    I’d like to speak to someone about a mortgage cefixime dosage for child The extension is for $103.75 million, with $59 million guaranteed, reports said. Ryan will make $63 million in its first three years, ESPN reported. That puts him on a scale with Aaron Rodgers (average $18.7 million a year), Joe Flacco ($20.1 million), Drew Brees ($20 million) and Peyton Manning ($19.2 million), who have won Super Bowls.

    Reply
  • October 26, 2020 at 3:47 pm
    Permalink

    Do you know each other? try viagra for fun The city’s prosecutor’s office and Mayor Miguel Angel Mancera made a repeated effort when news of the kidnapping broke three months ago to assure residents that organized crime doesn’t exist in the capital, and attributed the violence to local gangs.

    Reply
  • October 26, 2020 at 4:26 pm
    Permalink

    Can I call you back? tylenol pm side effects long term use At least five Americans were hurt in the crash, including Stephen Ward, an 18-year-old Mormon missionary from Bountiful, Utah. He said the train lifted off the tracks “like a roller coaster” before smashing into a concrete wall.

    Reply
  • October 27, 2020 at 1:00 am
    Permalink

    I’d like to order some foreign currency optibac probiotics one week flat side effects After reaching a record high of 6.979 trillion in June 2010,repo activity had shrunk as the euro zone debt crisis fracturedtrust between the region’s banks. The ECB’s 1 trillion euros ofcheap long-term loans, extended in late 2011 and early 2012,also reduced the need for banks to tap the market.

    Reply
  • October 27, 2020 at 8:34 am
    Permalink

    A company car harga obat salep benzocaine Google critic Consumer Watchdog has sparked a new outcry about Gmail privacy by highlighting a lawyerly argument the company made in a motion to dismiss a class action lawsuit. The complaint, brought by four Gmail users and five other plaintiffs who have sent emails to Gmail accounts, accuses Google of violating communications privacy laws. The company’s offense? Scanning incoming email messages for keywords in order to serve advertisements that might be relevant to the mail recipient.

    Reply
  • October 27, 2020 at 12:07 pm
    Permalink

    I’d like to pay this in, please can you od on albuterol nebulizer Bush told CNN that he expects the Obama administration will “deal” with the consequences of the Snowden revelations and didn’t elaborate. Snowden is believed to be staying at an international transit area of the Moscow airport after fleeing U.S. prosecution by going to Hong Kong, and then to Moscow. His next move is unclear.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *