Karibuni kwenye Blogu Rasmi ya Serikali ya Jamhuri ya Muungano wa Tanzania. Huu ni Uwanja wa Wananchi Kupata Taarifa Mbalimbali za Serikali na Masuala Mengine ya Kijamii, Kisiasa, na Kiuchumi. Blogu hii inaratibiwa na Ofisi ya Msemaji Mkuu wa Serikali kupitia Idara ya Habari (MAELEZO).

Vijana Watakiwa Kutumia Ujuzi wa Mafunzo ya Kilimo cha Kisasa Kujikwamua Kiuchumi

Waziri wa Nchi, Ofisi ya Waziri Mkuu anayeshughulikia Sera, Bunge, Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu Mhe. Jenista Mhagama (kushoto) akizungumza na viongozi wa Mkoa wa Manyara alipofanya ziara ya kukagua maendeleo ya mafunzo ya kilimo cha kisasa wanayopatiwa vijana kupitia teknolojia ya kitalu nyumba “Greenhouse”, Mkoani Manyara.

Na. Mwandishi Wetu – Manyara

Vijana walionufaika na mafunzo ya kilimo cha kisasa kupitia teknolojia ya Kitalu Nyumba “Greenhouse” wamehimizwa kutumia ujuzi huo ili waweze kujikwamua kiuchumi kwa kujiajiri na kuajiri wenzao.

Wito huo umetolewa na Waziri wa Nchi, Ofisi ya Waziri Mkuu anayeshughulikia Sera, Bunge, Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu Mhe. Jenista Mhagama alipokuwa akikagua maendeleo ya Mafunzo ya kilimo cha kisasa yanayotolewa kwa vijana kupitia teknolojia ya kitalu nyumba, Mkoani Manyara.

Alieleza kuwa Serikali katika kuwezesha vijana nchini ilianzisha Programu maalum ya kukuza ujuzi ambayo inalenga kuimarisha nguvukazi kupata ujuzi unaotakiwa katika soko la ajira, vilevile kuwasaidia vijana waondokane na changamoto ya ajira kwa kujiajiri na kuajiri wenzao kupitia ujuzi waliopatiwa.

Waziri wa Nchi, Ofisi ya Waziri Mkuu anayeshughulikia Sera, Bunge, Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu Mhe. Jenista Mhagama (kulia) akieleza jambo alipokuwa akikagua kitalu nyumba kilichopo Nangara, Mkoani Babati. Kushoto ni Mkuu wa Wilaya ya Manyara Bi. Elizabeth Kitundu.

“Serikali kupitia Ofisi ya Waziri Mkuu imetoa ujuzi huu wa mafunzo ya kilimo cha kisasa kwa teknolojia ya kitalu nyumba katika Halmashauri 84 za mikoa 12 ikiwemo mkoa wa Manyara ambao vijana wake pia wameweza kunufaika na mafunzo hayo,” alisema Mhagama

“Hakika tumeshuhudia namna Serikali ya Awamu ya Tano ambavyo imekuwa mstari wa mbele katika kushughulikia masuala mbalimbali ya vijana ikiwemo kuwapatia mafunzo ya ufundi stadi yaliyowawezesha kujiajiri na kuajiri wenzao tofauti na hapo awali,” alieleza Mhagama

Alieleza kuwa, Tangu serikali ya awamu ya tano iingie madarakani mafanikio mbalimbali yamepatika katika eneo la ajira na ukuzaji ujuzi. Jitihada hizo zimejidhihirisha katika sekta za kipaumbele kama vile Viwanda, Kilimo, Madini, Utalii pamoja na miradi mbalimbali ya kimkakati inayotekelezwa na Serikali.

Waziri wa Nchi, Ofisi ya Waziri Mkuu (Sera, Bunge, Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu) Mhe. Jenista Mhagama (wa pili kutoka kushoto) akiangalia bustani iliyotengenezwa na vijana alipokuwa akikagua mafunzo ya kilimo cha kisasa wanayopatiwa vijana hao. Kushoto ni Mbunge Mstaafu wa Babati Vijijini Mhe. Virajilal Jituson.

“Natumaini wote mlimsikiliza Mhe. Rais wakati akihutubia na kufunga Bunge la 11 alielezea juu ya namna serikali katika kipindi cha miaka mitano imeendelea na jitihada za kukuza ajira ambapo jumla ya ajira 6,032,299 zimezalishwa,” alieleza Mhagama

Aliongeza kuwa, ujuzi huo waliopatiwa vijana kwa ufadhili wa serikali yao imekuwa ni fursa iliyowawezesha kujiajiri katika sekta ya kilimo ambacho ni bora na wanauhakika wa mazao wanayopata ni endelevu na kipato wanachopata kinafaida.

Aidha, Waziri Mhagama alitoa maagizo kwa viongozi wa mkoa huo kuhakikisha wanasimamia vizuri mradi huo na pia kuwajengea vijana ujuzi wa masoko ili watambue mbinu za uuzaji na kutafuta soko la kupeleka bidhaa watakazokuwa wakizalisha kulingana na mahitaji ya wanunuzi.

Waziri wa Nchi, Ofisi ya Waziri Mkuu (Sera, Bunge, Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu) Mhe. Jenista Mhagama (wa pili kutoka kushoto) akiangalia bustani iliyotengenezwa na vijana alipokuwa akikagua mafunzo ya kilimo cha kisasa wanayopatiwa vijana hao. Kushoto ni Mbunge Mstaafu wa Babati Vijijini Mhe. Virajilal Jituson.

“Hapa manyara mnahoteli nyingi za kitalii ambazo mkiweza kuwaunganisha vijana, wataweza kupeleka bidhaa mbalimbali watakazokuwa wakizalisha kwenye kitalu nyumba ambapo mtakuwa mmewakomboa vijana kwa hatua kubwa sana,” alisema Mhagama.

Sambamba na hayo aliwahimiza vijana wa mkoa huo kuchangamkia fursa ya mikopo inayotolewa na halmashauri ili waweze kujenga vitalu nyumba vyao binafsi ambavyo vitawawezesha waajiri vijana wenzao.

Kwa upande wake, Kaimu Katibu Tawala wa Mkoa wa Manyara Bw. Said Mabie alieleza kuwa halmashauri zote za mkoa

wa manyara zimepata fursa ya kujengewa vitalu nyumba na Ofisi ya Waziri Mkuu – Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu ambapo jumla ya vijana 602 wameweza kunufaika na mafunzo hayo ya kilimo cha kisasa kwa kutumia teknolojia kitalu nyumba.

“Mafunzo hayo ya Kilimo cha Kisasa kwa kutumia teknolojia ya Kitalu Nyumba yamewapa vijana hamasa, hivyo uongozi wa mkoa umekuwa pia ukishirikiana na wadau kama TAHA ambapo hadi sasa vitalu nyumba 22 vimeweza kujengwa na wakulima binafsi na kwenye shule kutokana na kupata hamasa ya kilimo cha aina hiyo,” alieleza Mabie

Naye Mwakilishi wa Vijana walionufaika na Mafunzo hayo, Bw. Paulo Mwaluko aliishukuru serikali kwa kuwapatia mafunzo hayo ambayo yamewapa hamasa vijana wengi wa mkoa huo kutambua manufaa yaliyopo kwenye kilimo na wameahidi kuendeleza ujuzi huo katika mkoa huo ili bidhaa watakazokuwa wakizalisha ziwasaidie kuwakomboa kiuchumi.

 

14 thoughts on “Vijana Watakiwa Kutumia Ujuzi wa Mafunzo ya Kilimo cha Kisasa Kujikwamua Kiuchumi

  • October 25, 2020 at 5:20 pm
    Permalink

    My spouse and i ended up being absolutely delighted that Albert could conclude his analysis using the precious recommendations he had from your own web site. It is now and again perplexing to simply happen to be offering key points which many others could have been making money from. And we also already know we have you to thank because of that. The type of explanations you have made, the easy web site navigation, the friendships you will assist to foster – it’s got many remarkable, and it is leading our son in addition to the family feel that that subject matter is excellent, and that is exceptionally serious. Many thanks for the whole thing!

    Reply
  • October 25, 2020 at 5:26 pm
    Permalink

    I in addition to my pals came reading the best information from the website then quickly developed an awful feeling I never expressed respect to the site owner for those tips. Most of the boys are already for this reason thrilled to see all of them and have now very much been enjoying these things. Thanks for turning out to be so thoughtful and for using such fantastic subject matter millions of individuals are really desirous to know about. Our own honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

    Reply
  • November 7, 2020 at 6:22 am
    Permalink

    I wish to show my thanks to this writer just for rescuing me from such a crisis. Just after surfing around through the the web and getting ways which are not productive, I thought my life was gone. Living without the presence of answers to the issues you’ve sorted out through the site is a serious case, and the ones that could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t encountered your blog post. Your personal ability and kindness in dealing with a lot of things was precious. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a thing like this. I can also now relish my future. Thanks a lot so much for the impressive and effective help. I will not think twice to refer the blog to anybody who needs and wants recommendations about this problem.

    Reply
  • January 3, 2021 at 7:13 am
    Permalink

    My wife and i got glad John could finish up his research by way of the precious recommendations he received through the web site. It is now and again perplexing to simply always be making a gift of steps some others might have been selling. We really figure out we need the blog owner to appreciate for that. Most of the illustrations you made, the simple web site menu, the relationships you assist to instill – it’s mostly wonderful, and it’s helping our son and the family believe that the matter is entertaining, and that is seriously serious. Thank you for all!

    Reply
  • January 6, 2021 at 1:43 am
    Permalink

    I have to convey my affection for your generosity in support of visitors who need help with this idea. Your real dedication to passing the solution along had become surprisingly informative and has truly empowered most people like me to realize their objectives. Your informative recommendations entails this much a person like me and far more to my office workers. Warm regards; from all of us.

    Reply
  • January 7, 2021 at 6:42 am
    Permalink

    I’m writing to make you know what a excellent experience my cousin’s daughter enjoyed reading through your web page. She discovered a lot of details, including how it is like to have a very effective giving mood to have the others clearly thoroughly grasp chosen hard to do issues. You truly surpassed our desires. Thank you for coming up with such precious, trusted, revealing and also unique tips on this topic to Mary.

    Reply
  • January 8, 2021 at 4:32 am
    Permalink

    Thanks for every one of your work on this web page. My mum enjoys setting aside time for internet research and it’s easy to see why. We hear all regarding the powerful manner you deliver vital tips and tricks through your web blog and foster contribution from other individuals on that theme so our own simple princess is actually discovering a lot. Have fun with the remaining portion of the year. Your carrying out a powerful job.

    Reply
  • January 9, 2021 at 1:59 am
    Permalink

    I precisely needed to say thanks once more. I’m not certain what I might have implemented in the absence of the actual pointers shown by you relating to such a area. Previously it was an absolute intimidating dilemma for me personally, but taking a look at the professional avenue you processed it took me to weep for happiness. I’m just happy for the support and even sincerely hope you know what an amazing job you’re undertaking training the others with the aid of your webblog. I am certain you haven’t got to know all of us.

    Reply
  • January 11, 2021 at 5:19 am
    Permalink

    Thank you so much for providing individuals with a very wonderful chance to discover important secrets from here. It is often very pleasing and packed with a good time for me personally and my office co-workers to search your site a minimum of 3 times in a week to study the newest issues you will have. And of course, I’m also always happy considering the great inspiring ideas you give. Selected two points in this posting are completely the most efficient I’ve ever had.

    Reply
  • January 11, 2021 at 3:25 pm
    Permalink

    I must express my appreciation to you for bailing me out of this type of challenge. Because of exploring through the the net and seeing tricks which are not pleasant, I assumed my entire life was gone. Living minus the answers to the issues you’ve sorted out through your good review is a serious case, as well as those which may have in a wrong way damaged my entire career if I had not come across the blog. The understanding and kindness in handling a lot of things was useful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thank you very much for the high quality and effective guide. I will not hesitate to endorse your blog to anybody who desires guide on this topic.

    Reply
  • January 11, 2021 at 3:26 pm
    Permalink

    I would like to express thanks to the writer for bailing me out of such a setting. After looking throughout the search engines and getting tricks that were not productive, I was thinking my entire life was over. Existing devoid of the answers to the problems you have sorted out all through the blog post is a serious case, as well as the ones which may have in a wrong way affected my career if I had not discovered the blog. That understanding and kindness in maneuvering a lot of stuff was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not discovered such a stuff like this. I can at this time relish my future. Thanks for your time very much for the reliable and sensible help. I will not be reluctant to recommend your web blog to any person who desires assistance about this problem.

    Reply
  • January 11, 2021 at 3:36 pm
    Permalink

    Thank you a lot for giving everyone such a breathtaking possiblity to check tips from here. It really is so ideal and packed with fun for me personally and my office acquaintances to visit your site minimum 3 times in one week to read through the fresh tips you will have. And indeed, I’m so certainly astounded for the splendid thoughts you serve. Some two tips on this page are really the best we have all had.

    Reply
  • January 14, 2021 at 6:40 am
    Permalink

    I in addition to my guys were found to be reviewing the good pointers located on your website while at once I got an awful feeling I never expressed respect to you for them. These ladies are already consequently warmed to study them and have simply been loving them. Appreciation for being very helpful and for picking out some useful things most people are really desperate to discover. Our sincere regret for not saying thanks to you sooner.

    Reply
  • January 16, 2021 at 12:04 am
    Permalink

    I want to show some thanks to you just for bailing me out of this particular circumstance. After researching throughout the internet and seeing ways which were not powerful, I was thinking my life was over. Being alive without the presence of approaches to the issues you’ve sorted out through your good article content is a critical case, and the ones which may have badly affected my career if I had not discovered your web page. That natural talent and kindness in taking care of all the pieces was helpful. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for your professional and effective help. I won’t think twice to suggest your web blog to any individual who ought to have guidelines on this situation.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *