Karibuni kwenye Blogu Rasmi ya Serikali ya Jamhuri ya Muungano wa Tanzania. Huu ni Uwanja wa Wananchi Kupata Taarifa Mbalimbali za Serikali na Masuala Mengine ya Kijamii, Kisiasa, na Kiuchumi. Blogu hii inaratibiwa na Ofisi ya Msemaji Mkuu wa Serikali kupitia Idara ya Habari (MAELEZO).

Naibu Waziri Nyongo Apiga Marufuku Vishoka kwenye Soko la Madini Tunduru

Naibu Waziri wa Madini, Stanslaus Nyongo akizungumza na wafanyabiashara wa madini (hawapo pichani) kwenye mkutano uliofanyika katika Soko la Madini la Tunduru Mkoani Ruvuma wenye lengo la kusikiliza na kutatua changamoto tarehe 29 Juni, 2020.

Na Greyson Mwase, Tunduru

Naibu Waziri wa Madini, Stanslaus Nyongo amepiga marufuku watu wanaofanya biashara nje ya mfumo wa masoko yaliyoanzishwa maarufu kama vishoka na kuongeza kuwa hatua kali za kisheria zitachukuliwa dhidi yao.

Naibu Waziri Nyongo ameyasema hayo mapema leo tarehe 29 Juni, 2020 kwenye mkutano wake na wafanyabiashara wa madini katika Soko la Madini Tunduru ikiwa ni sehemu ya ziara yake kwenye soko hilo yenye lengo la kusikiliza na kutatua changamoto mbalimbali zilizojitokeza kwenye uendeshaji wa soko hilo.

Katika kikao hicho  Nyongo aliambatana na Mkuu wa Wilaya ya Tunduru, Julius Mtatiro, Mwenyekiti wa Chama cha Wachimbaji wa Madini Mkoa wa Ruvuma, Isaack Ngerangera, Kaimu Afisa Madini Mkazi wa Mkoa wa Ruvuma, Mhandisi Getty Massawe, Afisa Madini Mkazi wa Mkoa wa Mtwara, Mhandisi Ephraim Mushi na  Afisa Utawala wa Tume ya Madini, Saashisha Mafuwe.

Sehemu ya wafanyabiashara wa madini wakifuatilia ufafanuzi uliokuwa unatolewa na Naibu Waziri wa Madini, Stanslaus Nyongo (hayupo pichani) kwenye mkutano uliofanyika katika Soko la Madini la Tunduru Mkoani Ruvuma wenye lengo la kusikiliza na kutatua changamoto tarehe 29 Juni, 2020.

Alisema kuwa, katika Soko la Madini la Tunduru wapo watu wasio waaminifu wamekuwa wakifanya biashara ya madini nje ya soko la madini lililoanzishwa na kuongeza kuwa Serikali haitawafumbia macho kwa kuwa wanarudisha nyuma maendeleo ya nchi kutokana na kukwepa kodi mbalimbali zinazotakiwa kulipwa Serikalini.

Aliongeza kuwa Serikali kupitia Wizara ya Madini inakuja na mkakati mpya wa kuhakikisha kuwa wafanyabiashara wa madini wanatumia masoko ya madini yaliyoanzishwa.

Katika hatua nyingine Nyongo alisema kuwa ili kuhakikisha wachimbaji wadogo wa madini wananufaika na shughuli za uchimbaji wa madini, Serikali ya Awamu ya Tano inayoongozwa na Rais Dkt. John Pombe Magufuli iliamua kufuta kodi nyingi zilizokuwa kero  kwa wachimbaji wa madini pamoja na uanzishwaji wa masoko ya madini.

 

Kaimu Afisa Madini Mkazi wa Mkoa wa Ruvuma, Mhandisi Getty Massawe, akitoa taarifa ya maendeleo ya Soko la Madini la Chunya kwenye mkutano huo. Waliokaa kutoka kulia ni Naibu Waziri wa Madini, Stanslaus Nyongo, Mkuu wa Wilaya ya Tunduru, Julius Mtatiro na Mwenyekiti wa Chama cha Wachimbaji wa Madini wa Mkoa wa Ruvuma, Isaack Ngerangera.

Mkuu wa Wilaya ya Tunduru, Julius Mtatiro akifafanua jambo kwenye mkutano huo.

Katika hatua nyingine, Nyongo aliwataka maafisa madini wakazi nchini kufanya kazi kwa kushirikiana kwa karibu na vyombo vya ulinzi na usalama na Taasisi nyingine za Serikali.

Wakati huohuo, Naibu Waziri Nyongo alimsimamisha kazi aliyekuwa Mkaguzi Msaidizi wa Madini, Athumani Masawe ambaye alituhumiwa na wanunuzi wa madini kuhusika na kufanya biashara nje ya soko kinyume na sheria ya madini.

Aidha amekemea vikali tabia ya viongozi wa Chama cha Wachimbaji wa Madini Wilaya ya Tunduru kuingilia shughuli za uuzaji na ununuzi wa madini ndani ya Soko la Madini la Tunduru.

Katika hatua nyingine alimpongeza Mkuu  wa Wilaya ya Tunduru, Julius Mtatiro kwa ushirikiano ambao amekuwa akiutoa kwenye sekta ya madini ikiwa ni pamoja na kuwasimamisha viongozi wa Chama cha Wachimbaji wa Madini  Wilaya ya Tunduru kwa kuingilia shughuli za uendeshaji wa Soko la Madini la Tunduru.

Naye Mkuu wa Wilaya ya Tunduru, Julius Mtatiro alimpongeza Naibu Waziri Nyongo kwa kufanya ziara kwenye soko hilo na kutatua changamoto zilizojitokeza na kuongeza kuwa Ofisi yake itaendelea kushirikiana kwa karibu na Ofisi ya Afisa Madini Mkazi wa  Mkoa wa Ruvuma kwenye usimamizi wa Soko la Madini Tunduru ili liwe na mchango mkubwa kwenye ukuaji wa Sekta ya Madini.

28 thoughts on “Naibu Waziri Nyongo Apiga Marufuku Vishoka kwenye Soko la Madini Tunduru

  • September 30, 2020 at 9:53 pm
    Permalink

    To trunk and we all other the previous ventricular that come by real cialis online from muscles yet with subdue essential them and it is more plebeian histology in and a hit and in there rather useful and they don’t even death you are highest dupe dotty on the international. casino game Nghzyu zsntje

    Reply
  • October 9, 2020 at 2:59 am
    Permalink

    Receiving diuretics (also generic viagra online РІprotruding discsРІ) be subjected to shown bespeak in my box and subcutaneous prescribe that can chore to intention may or other groups. sildenafil generic Xylhbb ladupg

    Reply
  • October 23, 2020 at 4:38 am
    Permalink

    I am just commenting to make you know of the nice discovery my wife’s daughter encountered visiting your blog. She came to understand several pieces, which included how it is like to have an awesome teaching character to get other folks without hassle fully understand selected extremely tough issues. You truly surpassed our expected results. I appreciate you for showing these priceless, trustworthy, informative not to mention unique guidance on your topic to Sandra.

    Reply
  • October 26, 2020 at 7:38 am
    Permalink

    Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally splendid chance to read articles and blog posts from this web site. It can be very superb and packed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your blog really three times weekly to find out the latest items you will have. And definitely, I’m just always fulfilled with all the astounding hints you serve. Certain 3 areas on this page are easily the most impressive we have all ever had.

    Reply
  • October 29, 2020 at 11:55 am
    Permalink

    I and also my guys have already been digesting the best thoughts located on the website and so unexpectedly developed a horrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for those strategies. My ladies happened to be certainly passionate to read them and have now honestly been tapping into those things. Appreciation for turning out to be simply thoughtful and then for picking out certain smart topics millions of individuals are really wanting to be aware of. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

    Reply
  • November 1, 2020 at 9:18 pm
    Permalink

    I wanted to send you the very little observation just to say thanks the moment again regarding the pretty pointers you have shared on this website. It is certainly seriously generous of people like you to allow unhampered what numerous people would’ve marketed as an electronic book to help make some profit on their own, precisely given that you might well have done it if you ever decided. These concepts also acted to become easy way to be certain that other individuals have a similar desire just as my own to grasp very much more regarding this condition. I know there are some more fun times up front for people who check out your blog.

    Reply
  • November 1, 2020 at 9:20 pm
    Permalink

    I precisely needed to thank you so much once more. I am not sure what I would have followed in the absence of those suggestions contributed by you concerning this question. It was a very frustrating concern for me personally, but observing a new well-written fashion you solved it forced me to leap with delight. Now i am grateful for your information and as well , hope you find out what a great job your are carrying out educating the rest with the aid of your blog. I’m certain you have never encountered all of us.

    Reply
  • January 3, 2021 at 4:20 am
    Permalink

    Thanks for your whole efforts on this web page. Gloria really likes doing research and it is obvious why. Most people notice all relating to the lively ways you produce helpful tips and tricks on the blog and attract contribution from some other people on the area of interest then our girl is really learning a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You are always performing a superb job.

    Reply
  • January 5, 2021 at 7:23 am
    Permalink

    I want to point out my appreciation for your kindness supporting those who have the need for assistance with the topic. Your special commitment to getting the solution along appeared to be extraordinarily advantageous and has without exception empowered guys just like me to arrive at their dreams. Your new useful useful information entails a great deal to me and even more to my fellow workers. With thanks; from all of us.

    Reply
  • January 5, 2021 at 7:23 am
    Permalink

    I would like to express my respect for your generosity in support of folks who must have assistance with that issue. Your very own dedication to getting the solution all over appeared to be really interesting and have surely encouraged somebody like me to achieve their desired goals. The helpful useful information means so much to me and much more to my colleagues. Warm regards; from all of us.

    Reply
  • January 5, 2021 at 7:29 am
    Permalink

    I not to mention my friends were actually viewing the best secrets and techniques from your website while unexpectedly I had a horrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those tips. All of the women are actually for this reason glad to study them and already have sincerely been loving those things. Appreciation for simply being really thoughtful and also for making a choice on these kinds of cool subjects millions of individuals are really wanting to be informed on. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

    Reply
  • January 12, 2021 at 5:55 pm
    Permalink

    Needed to send you this tiny word in order to give many thanks once again about the precious strategies you have featured above. This is simply remarkably open-handed with you to deliver easily precisely what many people could have made available for an e-book to help make some dough for themselves, even more so seeing that you could have tried it if you ever decided. These advice in addition worked as the good way to comprehend someone else have the identical zeal the same as my very own to figure out somewhat more around this problem. Certainly there are many more enjoyable moments ahead for folks who read through your blog post.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *