Karibuni kwenye Blogu Rasmi ya Serikali ya Jamhuri ya Muungano wa Tanzania. Huu ni Uwanja wa Wananchi Kupata Taarifa Mbalimbali za Serikali na Masuala Mengine ya Kijamii, Kisiasa, na Kiuchumi. Blogu hii inaratibiwa na Ofisi ya Msemaji Mkuu wa Serikali kupitia Idara ya Habari (MAELEZO).

Mrema: Rais Magufuli Ndiye Mgombea Wetu Wa Urais Uchaguzi Mkuu Wa Oktoba

Mwenyekiti wa Chama cha TLP, Augistino Lyatonga Mrema akizungumza na waandishi wa Habari (hawapo pichani), kuhusu kumuunga mkono Rais wa Jamhuri ya Muungano wa Tanzania kwenye Uchaguzi Mkuu wa Rais, Wabunge na Madiwani mwaka huu 2020.

Na Mwandishi Wetu,

MWENYEKITI wa Chama cha Tanzania Labour Party, Augustino Mrema amesema chama hicho kinaendelea na msimamo wake wa kumuunga mkono, Rais Dkt. John Magufuli kuwa mgombea wake wa nafasi ya Urais katika Uchaguzi Mkuu wa Rais, Wabunge na Madiwani unaotarajiwa kufanyika Oktoba mwaka huu.

Akizungumza na waandishi wa vyombo vya habari leo Jijini Dar es Salaam, Mwenyekiti wa Chama hicho, Augustino Mrema alisema kuwa katika kuunga mkono juhudi zinazofanywa na Serikali ya Awamu ya Tano imekilazimu chama hicho kuunga mkono kuwa TLP haitosimamisha mgombea na badala yake Rais Dkt.John Magufuli apitishwe kuwa Mgombea wa Kiti cha Urais wa Tanzania mwaka huu kwa hoja kuu tano.

“Tanathamini Kazi zinazofanywa na Mhe. Dkt John Magufuli na  asilimia 98% ya wajumbe kwenye Kamati Kuu na 100% kwenye Halmashauri Kuu walitoa pendekezo la TLP kutoweka mgombea wa Urais na badala yake chama kimuunge Mkono Mgombea wa Chama cha Mapinduzi ( CCM) Mh Dk John Pombe Joseph Magufuli” alisema Mrema

Alisema kuwa katika kutekeleza kazi za maendeleo Uongozi wa Rais Dkt John Pomnbe Magufuli ulishughulikia suala la Watumishi hewa kuwaondoa watumishi wenye dosari wapatao 32,555 sawa na asilimia 5% ya watumishi wote Serikalini na kuokoa pesa Tshs 19.8bln kwa kila mwezi sawaTshs 237.6 bln kwa mwaka.

Alibainisha suala lingine linalofanya TLP kumuunga mkono Dkt John Magufuli ni kuhusu kusambaza umeme wa uhakika mjini na vijiji kitu ambacho siku za nyuma kidogo hakikuwezekana lakini katika utawala wake umeme umefika hadi vijijini

“Wakati Mhe Dk John Pombe Joseph Magufuli anaingia madarakani mwaka 2015 palikuwa na vijijini 2,018 tu vyenye umeme kwa lugha rahisi tangu Tanzania ipate uhuru ni vijiji 2,018 tu kati ya vijiji 12,268 sawa 17% ndio vilikuwa na lakini mpaka sasa vijiji 9,112 sawa na asilimia 74.3, ambalo ni ongezeko la vijiji 7,094 sawa na asilimia 57.3”, alibainisha Mrema.

Aliongeza kuwa katika sekta ya ujenzi wa Miundombinu Serikali ya Dkt.John Magufuli imejikita katika kubadilisha mandhari ya Tanzania katika Majiji, Miji na vijiji mabili mbali.

Alisema kwa upande wa miradi, Tanzania imeendelea kufanya vizuri, huku akitolea akilitaja jarida la The Africa Construction trend report 2019” linaloonyesha jumla ya miradi 51 ya Tanzania ikiwa na thamani ya thamani ya Dola za Marekani Bilioni 60.3 ya thamani ya miradi yote.

MWISHO

13 thoughts on “Mrema: Rais Magufuli Ndiye Mgombea Wetu Wa Urais Uchaguzi Mkuu Wa Oktoba

  • October 24, 2020 at 11:18 pm
    Permalink

    Thank you for all your work on this web page. Ellie takes pleasure in participating in investigations and it’s really easy to see why. I notice all relating to the dynamic medium you provide very useful thoughts via this web blog and even encourage participation from some others on that point while our own simple princess is now starting to learn a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You have been doing a dazzling job.

    Reply
  • October 24, 2020 at 11:19 pm
    Permalink

    I and also my buddies have already been reading the great helpful hints found on your site and then instantly developed a horrible feeling I never expressed respect to the web site owner for those tips. My young boys happened to be as a consequence joyful to see them and have now truly been enjoying those things. We appreciate you indeed being indeed considerate and then for considering variety of impressive themes most people are really desperate to discover. My honest regret for not expressing appreciation to sooner.

    Reply
  • October 28, 2020 at 2:21 am
    Permalink

    My husband and i ended up being absolutely ecstatic that Albert managed to carry out his homework with the ideas he grabbed while using the web pages. It’s not at all simplistic just to possibly be giving freely methods some others may have been making money from. And now we realize we have got you to give thanks to because of that. The type of explanations you’ve made, the easy website menu, the friendships your site help foster – it is everything exceptional, and it is making our son in addition to our family do think the issue is enjoyable, and that is especially serious. Thanks for the whole thing!

    Reply
  • October 28, 2020 at 2:22 am
    Permalink

    My wife and i felt very happy when John could complete his homework because of the ideas he obtained from your own weblog. It’s not at all simplistic to just always be handing out guides that many men and women have been making money from. Therefore we acknowledge we’ve got the writer to be grateful to for this. Those explanations you’ve made, the easy website menu, the relationships you will help promote – it’s all excellent, and it’s really helping our son in addition to the family consider that that idea is awesome, which is extremely mandatory. Many thanks for all!

    Reply
  • October 28, 2020 at 2:28 am
    Permalink

    My spouse and i have been really fulfilled when Emmanuel could complete his basic research from the precious recommendations he discovered out of your web page. It’s not at all simplistic just to be freely giving hints which usually men and women could have been making money from. And we all do know we need you to be grateful to because of that. The type of explanations you made, the simple blog navigation, the friendships you can help engender – it’s many sensational, and it is assisting our son and the family know that this theme is satisfying, and that’s especially mandatory. Thanks for the whole lot!

    Reply
  • January 2, 2021 at 7:53 pm
    Permalink

    I am commenting to make you know of the excellent experience my friend’s daughter went through reading through your blog. She realized some pieces, with the inclusion of how it is like to have an ideal coaching character to make folks very easily gain knowledge of a number of complicated subject matter. You actually did more than my expectations. Thank you for providing those effective, dependable, explanatory not to mention easy guidance on your topic to Julie.

    Reply
  • January 5, 2021 at 8:32 am
    Permalink

    I enjoy you because of all of your work on this website. Ellie delights in making time for investigation and it’s really simple to grasp why. My partner and i notice all concerning the lively medium you offer good suggestions through the website and even attract participation from other individuals on the idea so our favorite child is really starting to learn a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You have been conducting a glorious job.

    Reply
  • January 6, 2021 at 6:38 am
    Permalink

    I together with my buddies have already been reading the great tips and hints located on your web site while the sudden developed a horrible feeling I had not expressed respect to you for those strategies. My women came thrilled to read them and already have really been making the most of these things. We appreciate you being simply thoughtful and for making a decision on varieties of excellent subject areas millions of individuals are really wanting to be informed on. My honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

    Reply
  • January 7, 2021 at 2:41 pm
    Permalink

    I needed to put you a bit of observation just to say thank you yet again with the pretty tactics you have shared on this website. This has been so surprisingly generous with people like you in giving publicly all numerous people would have marketed for an e book to earn some cash on their own, and in particular given that you might have tried it if you ever desired. Those smart ideas likewise worked as the great way to fully grasp other individuals have the same interest just like my personal own to realize lots more when considering this matter. I’m certain there are some more pleasurable sessions up front for individuals that read your site.

    Reply
  • January 8, 2021 at 2:37 am
    Permalink

    A lot of thanks for your own labor on this website. Kate really loves doing investigations and it’s easy to see why. I notice all about the compelling tactic you produce insightful solutions through this website and even inspire contribution from visitors on that content plus our favorite child has been understanding a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re the one performing a splendid job.

    Reply
  • January 10, 2021 at 4:12 pm
    Permalink

    I really wanted to write down a brief word in order to say thanks to you for those stunning guidelines you are placing on this site. My extensive internet research has at the end of the day been honored with professional ideas to talk about with my family and friends. I would express that most of us website visitors are rather fortunate to dwell in a fantastic website with many perfect individuals with very helpful methods. I feel pretty grateful to have encountered the webpages and look forward to really more excellent minutes reading here. Thanks once again for all the details.

    Reply
  • January 14, 2021 at 4:42 am
    Permalink

    I want to express thanks to this writer for bailing me out of this particular trouble. Right after looking out through the world-wide-web and obtaining recommendations which are not pleasant, I thought my life was done. Living minus the approaches to the difficulties you’ve resolved all through your entire short article is a serious case, as well as those that could have in a wrong way affected my entire career if I had not discovered the website. Your actual skills and kindness in touching everything was crucial. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a solution like this. It’s possible to now look forward to my future. Thanks for your time very much for your impressive and amazing help. I won’t think twice to suggest your blog to any individual who would need guidance about this subject matter.

    Reply
  • January 15, 2021 at 2:16 am
    Permalink

    I simply desired to thank you so much once more. I do not know the things that I might have achieved in the absence of those creative ideas shown by you concerning that problem. This has been a real depressing situation in my position, however , viewing your expert fashion you dealt with it took me to jump over fulfillment. Extremely happier for your work and in addition sincerely hope you comprehend what an amazing job that you are putting in teaching most people through your websites. I am sure you haven’t come across any of us.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *