Karibuni kwenye Blogu Rasmi ya Serikali ya Jamhuri ya Muungano wa Tanzania. Huu ni Uwanja wa Wananchi Kupata Taarifa Mbalimbali za Serikali na Masuala Mengine ya Kijamii, Kisiasa, na Kiuchumi. Blogu hii inaratibiwa na Ofisi ya Msemaji Mkuu wa Serikali kupitia Idara ya Habari (MAELEZO).

Mradi wa Maji Longido ni Miujiza – Dkt. Mhina

Tanki la maji lililopo katika Halmashauri ya Wilaya ya Longido, ambalo linakusanya maji kutoka Mto Simba uliopo wilayani Siha Mkoani Kilimanjaro.

Na Immaculate Makilika-MAELEZO

“Tangu Longido kuwa Wilaya mwaka 2007 haijawahi kuwa na huduma maji yanayotiririka kwenye nyumba za watu, yamekuwepo maji ya visima miaka yote, nampongeza Mheshimiwa Rais Dkt. John Pombe Magufuli alitupatia fedha kiasi cha shilingi bilioni 15. 89 ambazo zimetekeleza mradi maarufu unaoitwa mto Simba, ambapo maji yanatoka Mlima Kilimanjaro sehemu ya umbali wa kilomita 63 hadi kufika hapa Longido”.

Hayo yanasemwa na Mkurugenzi Mtendaji Halmashauri ya Longido, Dkt. Jumaa Mhina wakati akizungumza na Afisa Habari kutoka Idara ya Habari – MAELEZO na mwandishi wa makala hii, Immaculate Makilika alipokuwa ziarani huko mkoani Arusha hivi karibuni.

Dkt. Mhina anaendelea kusema kuwa maji yanapofika Longido kutoka Mlima Kilimanjaro yanahifadhiwa kwenye tanki kubwa na kusambazwa ndani ya mji wa Longido kwenye mtandao wa Km 44.7 kisha yanaenda katika Kata ya Engikaret umbali wa km 31kwa hiyo huu ni mradi mkubwa kuwahi kutokea na wa kihistoria.

“Hivi sasa tunavyozungumza, wananchi wanachota maji ya bomba kwenye nyumba zao, hiyo ilikuwa miujiza hakuna mtu ambaye aliamini kuwa jambo hili linaweza kutokea, lakini jambo hili limetokea”, anasisiza Dkt. Mhina.

Ni dhahiri kuwa mradi ulilenga kuongeza kiwango cha upatikanaji wa maji katika Mji wa Longido kutoka asilimia 15 ambayo ni sawa na wakazi 2,510 hadi kufikia asilimia 100 sawa na wakazi 16,712 kwa sasa. Kiasi hicho cha maji kimetosheleza mahitaji kwa asilimia 100 hadi kufikia idadi ya wakazi 26,145 kwa mwaka 2024.

Bi.Winnie Sangau mkazi wa Longido, anasema hapo awali kulikuwa na changamoto kubwa ya upatikanaji wa maji, kwani iliwalazimu kwenda kuchota maji sehemu yenye umbali mrefu ambapo ni kwenye kituo kikubwa kilichokuwa kikitoa huduma ya maji mara moja tu kwa wiki tena ambayo hukatika saa nane alasiri, baada ya mradi wa mto Simba kuanza kutoa huduma ya maji hali hiyo imebaki historia ambayo hawatakaa kuisahau maishani mwao kwani yalikuwa mateso makubwa kwa akina mama ambao ndio walionekana na ndoo za maji kila uchao wakihaha kutafuta maji kama swala aliyenusurika kujeruhiwa na nyoka mkubwa!

“Ahaa! hivi sasa upatikanaji wa huduma ya maji ni rahisi, tunapata maji kwenye nyumba zetu na ambao hawajavuta mabomba katika nyumba zao wanachota kwenye vituo vilivyopo karibu na makazi ya watu na maji yanatoka kila siku, kwa kweli tunamshukuru sana Rais Magufuli kwani amebadilisha maisha yetu wakazi wa Longido”, anaongeza Sangau.

Mradi huu wenye uwezo wa kuzalisha maji kiasi cha mita za ujazo 2,160 kwa siku wakati mahitaji ni mita za ujazo 1,462, umefungua fursa mpya za biashara katika wilaya hiyo muhimu ya Longido ambapo kwa upande wa kaskazini inapakana na nchi jirani ya Kenya, na hivyo suala la maji ni nyenzo muhimu kwa matumizi mbalimbali hasa wakati huu ambao ulimwengu unapamba na virusi vya Corona vinavyosababisha homa kali ya mapafu huku wengine wakisema hii ni “vita ya tatu ya dunia”.

Akielezea namna ambavyo mradi huo wa maji ya mto Simba umebadilisha maisha ya wanalongido, mwalimu mstaafu, Bw.Charles Msangi anasema “Kwa sasa maji yanapatikana wakati wote usipohitaji unafunga, na hivyo sipati shida ya huduma ya maji hapa kwenye biashara yangu ya nyumba ya kulala wageni, namshukuru sana Mheshimiwa Rais John Pombe Magufuli kwa kutukubalia huu mradi amefanya kitu kikubwa sana ambacho watu wa Longido hatutasahau. Wafugaji huko nyuma walipata shida sana kwani walikuwa wakienda kunywesha mifugo siku nzima na mara nyingine ng’ombe hulala huko huko , lakini kwa sasa hawaendi tena huko kwani watu wengi wana mabomba katika nyumba zao na sehemu za kunyweshea zimewekwa karibu na makazi ya watu”.

Halikadhalika miujiza ya Longido haikuishia kwenye maji tu, bali hata kwenye mifugo na ukusanyaji wa mapato, hali iliyobadilisha maisha ya wakazi wengi ambao ni wa jamii ya kimasai.

Awamu ya kwanza ya mradi wa ujenzi wa mnada wa mifugo ulipata fedha za utekelezaji kupitia ufadhali wa programu ya kuendeleza Miundombinu ya Masoko, Ongezeko la Thamani na Huduma za Fedha Vijijini (MIVARF) kwa asilimia 95 na Halmashauri ya Wilaya ya Longido ilichangia asilimia 5 ya gharama za mradi kwa awamu ya kwanza.

Utekelezaji wa ujenzi wa miundombinu ya mnada wa mifugo ulianza rasmi Novemba 2016 na kugharimu shilingi 782,743,085.59/= ambapo MIVARF imechangia 95% sawa na shilingi 743,605,931.30 na Halmashauri ilichangia asilimia 5 sawa na shilingi 39,137,154.30.

Katika awamu ya pili ya ujenzi wa miundombinu ya mnada huu, Wizara ya Mifugo na Kazi hii ilitoa jumla ya shilingi 150,000,000/= ili kukamilisha ujenzi wake kazi. Hivyo jumla kuu ya gharama za mradi (awamu ya kwanza na awamu ya pili) ni shilingi 932,743,085.59.

Licha ya mradi huo kuwa na manufaa mbalimbali kama vile kuongeza uzalishaji wa mifugo na mazao ya mifugo kutokana na uwepo wa soko la uhakika la mifugo, kuboresha na kuinua kipato cha wananchi wa Wilaya ya Longido kwa kuuza mifugo ndani ya Tanzania na nchi jirani.

Faida nyingine ni ajira kwa vijana na wanawake, kurahisisha upatikanaji wa mifugo kwa ajili ya kiwanda cha nyama kinachojengwa upande wa pili wa eneo la mnada ambacho kitasindika mbuzi au kondoo 2,000 na ng’ombe 500 kwa siku, ikiwa ni pamoja na na kijiji cha Eworendeke kunufaika na mapato asilimia 10 kutoka eneo la mradi.

Dkt. Mhina anasema kuwa kwa mara ya kwanza katika nchi hii, Serikali imepata mapato makubwa kupitia mnada wa kuuza mifugo kwenda nchi jirani ya Kenya.

“Katika mnada huo tuna mifugo takribani 3,000 hadi 6,000 kulingana na msimu inavuka kwenda nchi ya Kenya, na mifugo hiyo imekuwa ikivuka bila Serikali kupata ushuru wa aina yoyote yaani export permit kwa miaka yote, lakini tulivyoanzisha mnada huu kwa kipindi cha mwaka huu pekee tayari Serikali imekusanya shilingi bilioni 1.2, na hivyo kiasi ambacho halmashauri inapata kwa mwaka kutokana na mnada huu ni shilingi milioni 400 na hivyo kuongeza mapato ya halmashauri ambapo inatusaidia kupeleka fedha katika miradi ya maendeleo pamoja na kulipa stahili“ anasema Dkt. Mhina.

Dkt. Mhina anaendelea kusema kuwa ili kuongeza mnyororo wa thamani licha ya kuwa na soko la kimataifa la mifugo, wilaya yake tayari imepata muwekezaji anayejenga kiwanda kikubwa kuchakata nyama katika ukanda wa Afrika Mashariki na Kati ambacho ambacho ujenzi wake utakamilika mwezi Julai mwaka huu.

Aidha, anaongeza, “Tunaamini kuwa kiwanda hicho kitakapoanza kufanya kazi, kitakuza uchumi wa wilaya yetu, na watu watafuga kwa tija, tumeshaongea na benki mbalimbali pamoja na vikundi zaidi ya 100 vya wafugaji na wafanyabiashara wa mifugo na hivi sasa tumeanzisha SACCOS ya kununua na kuuza mifugo ili kiwanda kitakapoanza kazi watanzania wasibaki kuwa watazamaji“

Mmoja wa wawekezaji wa kiwanda hicho cha Eliya Food Overseas Ltd, Alshabir Mohamed anasema kuwa gharama za mradi huu ni jumla ya Dola za Kimarekani 5,000,000.

Ujenzi wa kiwanda hicho umefikia asilimia 80, na wanatarajia kiwanda hicho kuanza kazi ifikapo mwezi Julai mwaka huu, ambapo watapeleka nyama yao kwenye hoteli mbalimbali za hapa nchini pamoja na kusafirisha nje ya nchi.

“Kiwanda hiki kitatumia kila kitu kinachotoka kwa mnyama ili kutengeneza malighafi mbalimbali, ngozi zote zitapelekwa katika kiwanda cha ngozi Mororgoro, pia tutatengeneza chakula cha mifugo, mafuta yanayotoka kwenye wanyama yatatumika kutengeneza sabuni. Aidha, tutaajiri watu 3,000 ambao wengi wao watakuwa vijana“, anasema Mohamed.

Hakika mapinduzi yanayoendelea katika Wilaya ya Longido, ni dhahiri kuwa Serikali imedhamiria kuboresha maisha ya watanzania na kufikia azma yake ya nchi ya uchumi wa kati ifikapo 2025, sambamba na Tanzania ya viwanda.

 

 

 

20 thoughts on “Mradi wa Maji Longido ni Miujiza – Dkt. Mhina

  • October 29, 2020 at 7:19 pm
    Permalink

    I and my guys ended up checking the nice recommendations on your web site while at once came up with a terrible suspicion I never thanked the web site owner for those secrets. These people became as a result glad to read them and have now very much been using those things. Thanks for actually being indeed accommodating and for using variety of remarkable areas most people are really needing to know about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

    Reply
  • October 29, 2020 at 7:19 pm
    Permalink

    Thanks so much for giving everyone a very splendid chance to read from this blog. It is often very ideal and packed with a lot of fun for me and my office colleagues to search your website at minimum three times in 7 days to learn the latest guidance you have got. And indeed, I’m certainly pleased considering the dazzling guidelines you serve. Certain two ideas in this posting are unequivocally the most impressive we’ve ever had.

    Reply
  • November 6, 2020 at 1:36 pm
    Permalink

    I precisely wished to say thanks yet again. I’m not certain what I could possibly have achieved without those points contributed by you over this area. It was actually a horrifying condition in my position, however , encountering a new specialized mode you handled that took me to cry over joy. Extremely grateful for your support and even expect you realize what a powerful job your are putting in educating men and women through the use of your site. I know that you haven’t got to know all of us.

    Reply
  • November 6, 2020 at 1:38 pm
    Permalink

    Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily special possiblity to read from this blog. It’s usually very lovely and as well , full of a lot of fun for me and my office acquaintances to visit your site nearly 3 times in a week to learn the newest guidance you have got. Not to mention, I’m also usually satisfied considering the dazzling points served by you. Selected 1 points in this post are essentially the most impressive I’ve ever had.

    Reply
  • January 3, 2021 at 10:33 am
    Permalink

    I wish to get across my affection for your kindness for people that really want guidance on this particular field. Your personal dedication to passing the message across had been extremely effective and has truly permitted regular people like me to arrive at their desired goals. Your amazing valuable instruction means so much to me and far more to my office workers. Thank you; from everyone of us.

    Reply
  • January 4, 2021 at 12:49 am
    Permalink

    I must voice my respect for your generosity for all those that really need guidance on this particular study. Your special commitment to passing the solution all-around appeared to be extraordinarily beneficial and have regularly made guys like me to reach their pursuits. The important facts denotes a whole lot to me and a whole lot more to my colleagues. Warm regards; from all of us.

    Reply
  • January 4, 2021 at 7:28 am
    Permalink

    Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily memorable chance to read from this website. It is often very brilliant plus packed with a lot of fun for me personally and my office peers to visit your website minimum thrice every week to study the newest stuff you have. And indeed, I’m always impressed concerning the dazzling tips and hints you give. Selected 1 facts on this page are truly the most efficient I’ve had.

    Reply
  • January 5, 2021 at 4:12 pm
    Permalink

    I wish to show some appreciation to you for bailing me out of this type of problem. Just after surfing throughout the online world and obtaining concepts which are not productive, I thought my life was done. Being alive minus the solutions to the problems you’ve resolved all through your entire guide is a critical case, as well as the kind that would have in a negative way damaged my career if I had not encountered the website. Your actual talents and kindness in touching every aspect was very helpful. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a point like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for your expert and result oriented help. I will not think twice to endorse your blog to anybody who wants and needs support on this issue.

    Reply
  • January 6, 2021 at 3:55 am
    Permalink

    I precisely wished to thank you very much yet again. I do not know the things that I would’ve created in the absence of the type of tricks discussed by you on such a question. It was actually a very frightful circumstance for me, nevertheless finding out the very specialised form you managed it took me to weep over joy. I am just happy for your assistance and then hope you know what a powerful job you are carrying out training most people with the aid of your webblog. More than likely you have never got to know all of us.

    Reply
  • January 6, 2021 at 1:17 pm
    Permalink

    I must express appreciation to you for rescuing me from this type of challenge. Because of looking through the online world and getting opinions which were not powerful, I figured my entire life was gone. Existing without the presence of strategies to the difficulties you have resolved by means of your main posting is a serious case, and those which may have negatively affected my entire career if I hadn’t encountered the blog. Your actual mastery and kindness in playing with every item was valuable. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I can also at this point relish my future. Thanks a lot very much for your reliable and effective help. I will not be reluctant to recommend your site to any individual who will need tips on this issue.

    Reply
  • January 6, 2021 at 1:17 pm
    Permalink

    I actually wanted to post a brief note in order to express gratitude to you for these precious information you are posting on this website. My long internet research has finally been paid with professional content to write about with my friends and family. I ‘d assert that we visitors actually are rather blessed to live in a fabulous website with so many outstanding professionals with interesting methods. I feel very privileged to have seen your entire web site and look forward to tons of more enjoyable minutes reading here. Thank you once more for all the details.

    Reply
  • January 7, 2021 at 9:40 am
    Permalink

    My spouse and i got now thrilled that John could conclude his web research through the ideas he received while using the web page. It is now and again perplexing just to find yourself freely giving solutions which often the rest might have been making money from. And now we figure out we need the website owner to be grateful to because of that. The type of illustrations you made, the simple web site navigation, the friendships your site make it possible to promote – it’s got mostly sensational, and it is facilitating our son in addition to the family consider that that subject is satisfying, which is highly important. Many thanks for everything!

    Reply
  • January 7, 2021 at 9:45 am
    Permalink

    I want to point out my appreciation for your kind-heartedness supporting men and women that really want help with this concern. Your very own dedication to passing the solution across has been particularly productive and has usually empowered folks just like me to arrive at their desired goals. Your new interesting tips and hints entails much a person like me and substantially more to my colleagues. With thanks; from everyone of us.

    Reply
  • January 7, 2021 at 9:50 am
    Permalink

    My wife and i ended up being quite delighted when Louis managed to conclude his web research out of the ideas he discovered in your weblog. It’s not at all simplistic to simply continually be making a gift of points which the others have been trying to sell. And we know we need the website owner to appreciate for this. The illustrations you made, the straightforward website menu, the friendships you assist to promote – it’s got many extraordinary, and it’s really facilitating our son in addition to our family do think the content is satisfying, and that is very serious. Many thanks for the whole lot!

    Reply
  • January 10, 2021 at 10:58 am
    Permalink

    I enjoy you because of every one of your labor on this website. Kate delights in carrying out research and it is simple to grasp why. My partner and i hear all concerning the compelling means you offer worthwhile strategies on your website and in addition cause participation from website visitors on that issue so our own child is now being taught so much. Enjoy the remaining portion of the new year. You have been conducting a brilliant job.

    Reply
  • January 11, 2021 at 7:51 am
    Permalink

    I wanted to post a small comment to be able to say thanks to you for some of the magnificent facts you are writing on this site. My extended internet investigation has now been paid with good quality facts and techniques to exchange with my companions. I would repeat that we visitors actually are undoubtedly lucky to be in a fabulous website with very many wonderful professionals with beneficial strategies. I feel somewhat privileged to have used your weblog and look forward to really more brilliant moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

    Reply
  • January 13, 2021 at 3:09 am
    Permalink

    Thank you so much for giving everyone an extremely superb opportunity to read in detail from this blog. It’s always very sweet and as well , stuffed with amusement for me personally and my office colleagues to search your blog no less than thrice in 7 days to see the fresh issues you have. And definitely, I’m actually contented considering the astonishing tricks served by you. Some 4 tips in this posting are without a doubt the best I have ever had.

    Reply
  • January 14, 2021 at 2:07 am
    Permalink

    I wanted to compose a brief remark to appreciate you for some of the splendid pointers you are placing at this website. My rather long internet look up has at the end been recognized with brilliant facts and techniques to share with my pals. I would point out that many of us visitors are definitely blessed to dwell in a perfect network with so many brilliant individuals with good tips. I feel quite lucky to have used your webpages and look forward to so many more fun minutes reading here. Thanks once more for all the details.

    Reply
  • January 16, 2021 at 2:22 am
    Permalink

    I simply desired to appreciate you all over again. I’m not certain what I might have done without the recommendations revealed by you on this area of interest. Certainly was a real horrifying concern for me, however , discovering the skilled avenue you processed that took me to cry for contentment. Now i’m happy for the work and thus pray you really know what an amazing job you were providing educating others via your webblog. More than likely you haven’t encountered all of us.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *